Moc moc bych chtěla dělat workshopy tisku na textil z linorytovch tiskátek… Jenže u mě doma je to moc malé na víc jak jednoho účastníka. Coworkingová centra jsou sice v centru, ale na barvení nejsou moc dělaná a navíc stojí dost peněz, a tak vznikla otázka – kde?

Chvíle hledání a odpověď mi nakonec přistála v mailu. Kolem Vánoc jsem si hledala kurzy sítotisku a narazila na DIY dílnu. Kurz nebyl zrovna vypsaný kvůli stěhování, a tak jsem se upsala k odběru novinek. A ejhle, přišla informace o novém místě. kde dílna bude, a také že se hledají zájemci, kteří by chtěli pořádat kurzy.

Slovo dalo slovo a sešla jsem se s majitelem. Od dubna je nová dílna v provozu a já tedy připravuji první workshopy. Kromě workshopů tiskátek také povedu kurzy šití. Teď jen dořešit pár posledních technických komplikací a můžeme začít!

První kurzy budou již od poloviny dubna. Jejich časový harmonogram vyvěsím sem a na Facebook, jen co bude vše potvrzené. Já se tak těším!


 

I would really love to do workshops of textile printing with linocut stamps… But my home workshop is too small for more than one person. Co-working centres are in the city centre, but these places are not too suitable for working with colours and they are quite pricey. So there is the question – where?

I was looking for the answer and I finally found it – in my e-mail. In Christmas time I was looking for silk screen printing workshop and I found DIY workshop. There was no course planned at the moment, the workshop was moving to a new place at the moment, so I signed up for a newsletter. And bang!, there is the e-mail informing about a new place and new workshop people needed.

After some e-mails I met the owner. The workshop is ready and working from the beginning of April, so I prepare my first workshops. Not just printing workshops, but also sewing classes. So once the last technical issues are solved we can run it!

My first courses will start mid April. Time schedule will be posted here and on Facebook just as I get all the things confirmed. I am so eager to start!

 

DSC_1042