Konečně jsem nafotila své hotové šály. Moje mandalová razítka přímo vyzývají k pravidelnému opakování vzoru a výsledek má orientální nádech. Tisk je taková zábava!

Čtvrtý motiv bude hortenzie, která je teprve ve fázi zkoušení. Šátky jsou dostupné na objednávku, případně je dám i na fler (fler.cz).

Šály jsou 2 metry dlouhé  a cca 70 cm široké, ze směsi bavlny a hedvábí. Krásně splývají a mají saténový lesk. Barvy jsou určeny na textil a dají se samozřejmě prát.

Zájemci se případně mohou ozvat na onteecrafts (zavináč) gmail.com.


I have finally took some photos of my finished scarves. My mandala stamps made me printing them on a grid to create a regular pattern and the result has very oriental feeling . Printing is such a great fun!

The fourth motive will be hydrangea, it is being tested now. Scarves are made to order and I will also later sell them over the fler (fler.cz).

Scarves are 2 metres long and aprox. 70 cm wide, made of cotton and silk mixed fibres. They flow nicely around the neck and have a nice satin gloss. The paints are textile paints and are washable.

Anyone who loves it can get it on email onteecrafts (at) gmail.com.

This slideshow requires JavaScript.