Trvalo to dlouho, ale malé aktualizace – nové puntíkaté a mákové nákrčníky a naprosto šílené tisky na polštáře.

Tisky vznikly jako vzorek na workshop. Samozřejmě čistá látka mě nudila. No a chtěla jsem udělat dojem, žejo. Tak jsem narychlo spáchala sérii razítek z primitivních tvarů, odokametricky. Nechala jsem je lehce křivé a nepřesné. Koneckonců ani tisk není nikdy dokonalý. A výsledek je divoce barevný a na každém kousku zajímavý.

To samé u puntíků – dva odstíny červené, oranžová a žlutá, tři velikosti tiskátek, tisk v řadách. Práce vypadá spíš jako hra. Nanášení štětci různých velikostí – výsledek je prostě rozkošný :) Puntíků bude mnohem, mnohem víc.


It took a lot of time, but I have some news – I made dots and poppy flower infinity scarfs and absolutely crazy prints on a pillowcase.

Prints on a pillowcase was for a reason – as a sample for my sewing workshop. Clean fabric would bore me and I wanted to make an impression, right… So I made a set of stamps of elementary shapes, with no measuring. They are not really perfect, but I do not aim for perfect. Anyway the print can’t be perfect either, so I don’t bother. And the result is wild, super coloured and interesting in each part.

The same craze with dots – two shades of red, orange and yellow, three sizes of stamps, printing in rows. Work feels like a game. I have spread the colour with various sized brushes. The result is just charming :) there will be a lot more dots.