Slíbený návod na jednoduchou tašku – pouzdro, které se dá použít jako kosmetická taška nebo jako jednoduchá kabelka. Použití závisí na materiálu a případných detailech. Jdeme na to.

Na úplně nejjednodušší tašku budeme potřebovat vrchní materiál a podšívkový materiál oba o šířce 33 cm a délce 66 cm, zip o délce 30 cm, případně vlizelín na podlepení vrchního dílu pro zpevnění tašky a dva čtverečky látky na konce zipu (nemusí úplně být, ale mě se to víc líbí). Taška bude mít nakonec 30×32 cm. Na švy je přídavek 1,5 cm, protože jsem použila poněkud třepivější materiál na první vzorek a rozměr se mi nechtěl měnit.

DSC_1405DSC_1389

V mém případě je svrchní materiál ze 100% bavlněného rypsu a neodolala jsem pokušení na něj namatlat barevná kolečka. Po došití jsem na tašku ještě udělala ruční výšivku, ale všem doporučuji takový nápad realizovat TEĎ, tedy před sešitím. Je to totiž rozhodně jednodušší :)

Začneme s odšitím konců zipu. Tato operace není úplně třeba, ale dělá pěkné konce zavírání.  Na oba konce zipu položíme čtverečky látky lícem na zip, rubem nahoru, jak je vidět na obrázku. Prošijeme těsně před konci. Šijeme pomalu, aby se případně nezlomila jehla o kovové nebo plastové konce. Zahneme směrem ven.

Scan023DSC_1407DSC_1408DSC_1410DSC_1411

Zip s koncovkami nebo bez přiložíme lícem k  líci jednoho okraje svrchní látky tak, aby šel prošít 1 cm od okraje. K tomu je nejlepší použít zipovou patku, protože vede jehlu těsně vedle zipu. Zip s koncovkami šijeme od středu koncovky malým obloučkem k začátku zipu. Zip bez koncovek našijeme rovným švem.

Scan024Scan025DSC_1412

Látku složíme lícem k líci a přiložíme druhou stranu zipu lícem k líci druhé strany svrchní látky a našijeme zip na látku stejně jako v prvním případě.

DSC_1413

Nyní sešijeme strany tašky v bocích. Šijeme od začátku zipu (zip neprošíváme) 1,5 cm od okraje látky. Doporučuji před šitím zip nechat pootevřený, aby se taška dala snadno otevřít. Okraje se dají začistit třeba zubatými nůžkami, ale není to nutné.

DSC_1414DSC_1416

Nyní si odšijeme růžky tašky – to nám z dvojrozměrného pouzdra udělá trojrozměrné. Dolní rohy tašky rozložíme tak, aby šev šel středem složeného rohu a prošijeme 2,5 cm od rohu. Šijeme kolmo ke složenému švu. Rúžky pak můžeme odstřihnout, ale necháme aspoň 5 mm látky od švu.

Scan026DSC_1418DSC_1419DSC_1420

Nyní se pustíme do podšívky. Způsobů je více, ale nejlepší je ten, který zabere nejmíň práce :) Okraje podšívkového dílu složíme k okraji svrchního dílu s našitým zipem, lícem podšívky k zipu. Prošijeme 9 mm od okraje (tj. o kousek méně, něž se šila lícová látka).  Stejně sešijeme i druhou stranu podšívky .

Scan027DSC_1426

Sešijeme jednu stranu podšívky od kraje zipu do konce látky a na druhé straně šijeme od konce látky jen asi do třetiny délky. Část se nech nesešitá, aby šla taška obrátit do lícu. Poté odšijeme rohy stejně jako u svrchního materiálu. Tašku skrz nesešitou část obrátíme kompletně naruby a podšívku složíme dovnitř tašky.

Scan028Scan029DSC_1433

Nesešitou část můžeme k sobě sešít ručně šikmým nebo “neviditelným” stehem, případně po hraně švu na šicím stroji.

A je to! Ta úplně nejjednodušší taška je na světě!

DSC_1437DSC_1450DSC_1394

Příště si ukážeme, jak si udělat k tašce poutko na nošení a ukážeme si nějaké varianty.