Nedávno jsem spustila pořádání workshopů a kurzy šití. Na kurzu šití pro úplné začátečníky se začalo polštářem a tak jsem si zkušebně jeden potiskla a ušila. Byla to láska na první pohled, nikomu ho nedám :) Ale základní návod jsem se rozhodla sdílet.

I started running workshops and sewing courses recently. At the basic sewing course the first item to make is a pillowcase, so I sewed and printed a sample pillowcase. And it was a love at first sight, I am not giving away this one! But I can share how to do your own here.


 

Povlak je dimenzován na polštář z IKEA o rozměru 50×60 cm. Konstrukčně je to jen široký pruh látky šikovně založený, bez knoflíků, zipů a jiných záležitostí. Nejjednodušeji se střihne v plné šíři z metráže (min 140 cm) obdélník o výšce 52 cm (počítáme-li švovou záložku 1cm). Dále je zde ukázán rozkres na polštář 40×40 cm.

This pillowcase is suited for IKEA pillow size 50×60 cm. Construction pattern is just a rectangle of full width of fabric nicely folded, with no buttons, zippers or other stuff. The easiest way is to cut it from full width of fabric (at least 140 cm), a strip of 52 cm height (seam allowance of 1 cm). You can also see the measurements for pillowcase of 40×40 cm.

Scan018


 

Kratší strany se dvakrát složí na šíři 1 cm a prošijí (krajové lemy části povlaku, která je otevřená).

Shorter sides are twice folded and sewn to create a nice clean hem.polstar1

 


 

Pak přichází ta “složitá” část – látka se přeloží lícem k sobě tak, že přeložená vrchní část je široká 60 cm, spodní jakoby přečnívá.

And then there is this “complicated” part – fold one side over to the width of 60 cm with right side in, so the bottom part overlaps.

polstar2


 

Přečnívající část se přeloží přes odměřenou část. Vznikne  obdélník o konečném rozměru 50x60cm.

Fold the overlapping part over the folded rectangle of 60 cm, so there is a rectangle of 50×60 cm with an overlap.

polstar3


 

Strany obdélníku (delší strany) se prošijí ve vzdálenosti 1 cm od okraje. Poté se začistí overlockem. Kdo ho nemá, může použít zubaté nůžky nebo cik cak, případně ruční steh na začištění.

Sew the longer sides in 1 cm from the edge. Then finish the seams with serger / overlock. For those without the serger / overlock you can use zig zag scissors or zig zag sewing stitch or use a overlocking hand stitch.

polstar4


 

A to je vlastně všechno! Povlak se obrátí naruby, pěkně se mu vytáhnou rohy a sežehlí se švy. Voilá!

Přidala jsem i nějaké foto :)

And that’s it! Turn the pillowcase inside out, pull out the corners an d give it a nice press in the end. Voilá!

I added some photos as well :)