Žádný zip, žádná záludnost – pár švů a je hotovo. Pokud chodíte nakupovat s igelitkou, je tu i lepší alternativa. Ušijte si vlastní tašku!

Tahle taška je nejen jednoduchá, ale není na ni potřeba ani příliš mnoho materiálu – tedy pokud budete stříhat rovnou dvě tašky po směru osnovy látky. Spotřeba na dvě tašky je 1m pro šíři nad 130 cm a je ještě potřeba kousek látky (43×8 cm) na lemovku nebo hotová lemovka. Tašku lze udělat i širší, ale vyšší moc nedoporučuji. Taková taška je sice veliká, ale špatně se v ní cokoliv hledá :)

Nákres

Taška se skládá z jednoho celkového dílu a dvou uch, která jsou skládaná a prošitá pro větší pevnost. Hlavní díl je z jednoho kusu, složený v polovině. Lze koupit již hotové tkané popruhy a jen je našít na hlavní díl. Když seženete pěkné popruhy, šetří to čas. Pěkné tkané bílé popruhy z bavlny mají v řempu v Dlouhé, poutka z usně se dají koupit hotové na fleru a stylová letní z lan v provaznictví na Újezdě.

Materiály

Hlavní materiál na tašku s potiskem a popruhy – shora široký jutový, tenký bavlněný a silnější bavlněný.

Někdy je ale nejlepší zvolit stejný materiál. Pokud má látka specifickou barvu, najít k ní správný popruh může být složité. Hotové tkané popruhy mají garantovanou nosnost, ale od tašky nikdo 320 kg nosnost neočekává.

sežehlená záložka do rubu

sežehlená záložka do rubu

1 cm okraj, 9 cm založení do rubu

1 cm okraj, 9 cm založení do rubu

Nejprve si sežehlíme záložku horního okraje tašky. V mém případě to zrovna šikovně vyšlo tak, že šev nejde přes barevný tisk, ale přes mezery, a tak skoro není vidět. Nejdřív sežehlíme 1 cm do rubu a pak ještě jednou ohneme a sežehlím látku na šířku záložky 9 cm. Totéž se udělá na druhé straně. Látková poutka se sežehlí následovně – po celé délce se poutko složí k sobě a sežehlí. Pak se rozevře a okaje se složí ke středu (měl by u středu zůstat asi 1mm) a znovu sežehlí. Tím budou oba stříhané okraje uvnitř materiálu.

Sežehlení poutek na polovinu šíře střiženého dílu - sežehluje se podélně

Sežehlení poutek

Sežehlení poutek ke středu tak, aby výsledná šíře poutka byla přibližně  1/4  šíře střiženého dílu

Sežehlení poutek ke středu tak, aby výsledná šíře poutka byla přibližně 1/4 šíře střiženého dílu

Záložku prošijeme v šíři 8,5 cm od okraje. Tahle záložka je celkem velká, pokud šetříte materiálem nebo šijete ze zbytku, stačí záložka 4 cm. Je ale důležitá pro pevné našití poutek. Poutka prošijeme 1-2 mm od okraje po obou stranách.

Sešitá poutka

Sešitá poutka

Pak se můžou sešít boky tašky. Okraje se složí kratšími založenými stranami lícem k sobě. Začíná se šít u obou založených okrajů a šije se směrem k ohnuté části (spodní roh tašky), abychom měli okraj obou dílů hezky u sebe, 1,5 cm od okraje. Já mám okraj menší, protože jsem si vzor natiskla moc blízko ke kraji. Kdyby se strany šily obráceně od skladu k otevřené části, mohla by být jedna strana delší a udělalo by to nehezký skok u okraje tašky.

Boční šev

Boční šev

Nyní potřebujeme vnitřní šev začistit proti třepení. Možností je vždy více – overlockem, cikcakem a v tomto případě lemovkou. Je to trošku snobárna na obyčejnou tašku, ale proč ne. Lemovka se dá koupit hotová, stejně se dá použít i šikmý proužek. Tady je použitý zbytek látky a je střižený rovně, tudíž jeho obě strany musí být založené. U šikmého proužku je výhodou, že se jeho strany tolik netřepí. 2 proužky látky sežehlíme stejným způsobem, jako poutka. Pak je zase rozložíme a našijeme po celé délce švu v šíři 1 cm. Necháme si na obou stranách přesah 1 cm na založení, pokud je lemovka delší po našití ji sestříhneme tak, aby přesahoval 1 cm.

Našití lemovky

Našití lemovky

Složíme okraje lemovky dovnitř a přichytneme špendlíkem. Prošijeme lemovku v okraji.

Založení přesahu

Založení přesahu lemovky

Složení lemovky

Složení lemovky a přichycení špendlíkem

Hotový lem švu

Hotový lem švu

Lem uvnitř tašky

Lem uvnitř tašky

Nakonec se našijí poutka. V mém případě jsem si je dala na střed natištěných čtverců. Nejdřív se položí poutko směrem dolů, okraj 1 cm nad místem, kde poutko chceme mít umístěné. Poutko se přišije, je dobré jeje prošít vícero řádky se zpětným chodem. Pak se poutko obrátí směrem nahoru a prošije znovu 1cm od přišitého okraje, opět vícero řádky. Já jsem prošila poutko do čtverce, s tím, že vodorovné švy jsou vícekrát prošité. Poutko je také možné zpevnit nýtky.

Umístění poutek

Umístění poutek

Naznačení švu

Naznačení švu

Přišití poutka

Přišití poutka

A taška je na světě!

Taška - na nákupy, na pláž...

Taška – na nákupy, na pláž…