Jednu tašku už jsme ušily/i, teď si jen ukážeme, jak udělat její variantu, pro někoho možná trošku snažší. Už jen proto, že použijeme koupené popruhy jako ucha.

Budeme potřebovat obdélník o stranách 43×100 cm pevnější látky. Delší strana se bude střhat nejlépe po délce látky. Pevnější látkou je myšlen materiál, který se moc nekrčí a nepruží, vhodnými materiály jsou bytové textilie, materiály na potahy, denim, manšestr, apod. Já jsem použila směs bavlny a lnu v plátnové vazbě, s viditelnější strukturou, kde jednotlivé příze jsou samy o sobě silnější. Takový materiál je také poněkud třepivější, a proto přídavek na šev je 1,5 cm. Potisk na látce je DIY, pro inspiraci koukněte na článek zde.

Nákres

Použité materiály

Plátno směs bavlna a len s vlastním potiskem a bavlněné hotové popruhy

Hotová ucha jsem koupila v řempu v Dlouhé (v Praze). Metr stojí kolem 25 Kč, jsou potřeba 2 ucha o délce 65 cm, tedy 130 cm dohromady. Pokud toužíte po větším luxusu, mají i předšitá koženková ucha v metráži. A ještě větší luxus jsou hotová kožená ucha, která jsou dostupná na Fleru, např. u Plácnem si ,  Drž! Dostaneš kůži. , MarianaS kůží na trh nebo Oleg.S. Některé stačí přibouchat nýtky, jiné vyžadují ruční šití.

Obdélník složíme napůl líc k líci, tzn. rubem ven.  Sešijeme 1,5 cm od okraje (větší záložka kvůli třepivosti materiálu). Šijeme od okraje, který je volný, otevřený, tedy od budoucího otvoru tašky, po okraj, který je složený, tam kde bude dno tašky.  Konce popruhů nahusto olemujeme cikcakem, aby se konce netřepily (délka stehu 0,4mm). Stejně začistíme i švy na tašce, jen stačí na běžnou hustotu (2-2,5mm délka stehu). Boční švy tašky si rozžehlete před dalším šitím.

Začištěné popruhy, sešitý hlavní díl

Začištěné popruhy a sešitý hlavní díl

Začištěný šev

Začištěný šev

Založíme okraj tašky nejdříve 1 cm a sežehlíme. Protože je taška zatím naruby, ohneme 1 cm směrem ven. Poté založíme materiál dalších 9 cm ven a znovu sežehlíme. Takto dvojité založení nám udělá krásný okraj otvoru tašky. Prošijeme 8,5 cm od okraje. Na obrázku je okraj o něco menší, protože jsem měla menší kus látky.

Dvakrát založený okraj

Dvakrát založený okraj

Dvojité založení názorně

Dvojité založení názorně

Již odšitý okraj

Již odšitý okraj

Nyní si složíme rohy tašky na 45°, abychom si vytvořili dno tašky. Šev by měl jít přesně středem růžku. Růžek odšijeme 2,5cm od špice, kolmo na šev. Na obrázku je vedení švu předkreslené fixem na textil.

Složený a prošitý růžek

Složený a prošitý růžek

Zbývají ještě poutka. U mé tašky to bylo snadné – poutka jsem dala souměrně ke vzoru. Jinak je dobré si odměřit střed otvoru tašky a poutka dát souměrně cca 6-7 cm od středu, takže mezi nimi bude 12-14 cm. Poutka by měly být 4-6 cm položené na látce. Poutka je dobré prošívat do obdélníku, vícero švy. Koneckonců je to nejnamáhanější část tašky. Často se poutka našívají do čtverečku nebo obdélníčku a poté ještě diagonálně, pro větší pevnost. Kreativitě se meze nekladou. Jen je důležité mít švy dostatečně pevné a zapošité. Případně se poutka zpevní nýtky.

Umístění poutek

Umístění poutek

Přišité poutko

Přišité poutko

To bylo až moc rychlé. Vlastně na tom nic není. To se bude před Vánoci hodit. Tahle taška byla pro změnu narozeninovým dárkem.

Hotová taška

Hotová taška